بازگشت
روش کار یک موتور جستجو
زمان مطالعه: 12 دقیقه

عملکرد موتور های جستجو چگونه است؟

موتور های جستجو دو وظیفه اصلی و عمده دارند. ابتدا اینکه موتور های جستجو در وب میخزند و وبسایت و صفحات جدید را ایندکس (ذخیره میکنند) و دوم اینکه صفحات و وبسایت هارا بر اساس موضوعی که محتوای آن اسناد دارند دسته بندی و مرتب میکند و در نهایت با کوئری که کاربر جستجو میکند نتایج را برای کاربر لیست میکنند. و هدف اصلی و مشترک موتور های جستجو نمایش محتوای مفید برای رفع نیاز کاربر است.

گوگل چگونه کار میکند

خزش در وب یا ایندکس کردن : Crawling and indexing

وقتی ما جستجویی در موتور های جستجو انجام میدهیم در واقع در وب جستجو نمیکنیم ! وقتی ما عبارتی را برای جستجو وارد میکنیم در پایگاه داده عظیمی که موتور جستجو اسناد و صفحات را فهرست کرده است جسنجو میکنیم.

ثبت احوال را در نظر بگیرید. فرض کنید هیچ پایگاه داده از اسامی نام ها و نام های خوانوادگی وجود نداشت . اگر روزی نیاز شود اسامی افرادی که پسوند “x” را در شهر اصفهان دارند لیست شود چه فاجعه ای رخ میدهد؟! جستجو کننده باید به سراغ تمام ثبت احوال های موجود در اصفهان سر بزند و اسناد را بررسی کند و در نهایت اطلاعات مورد نظر را جمع آوری کند و ممکن است ماه ها طول بکشد!

در وب بیش از هزاران وبسایت و میلیون ها صفحه وجود دارد. اگر گوگل یا هر موتور جستجوی دیگری پایگاه داده ای نداشته باشد مجبور است برای پاسخ به جستجوی کاربر کل وب را بگردد! و این اصلا منطقی نیست و سال ها انتظار برای دریافت پاسخ نیاز است! بنابراین همانند ثبت احوالی که مثال زده شد , بانک اطلاعاتی دارد و در پایگاه داده خود صفحات و اسناد را ایندکس میکنند ( یک نسخه خلاصه شده با تجزیه تحلیل ربات های گوگل ) و اسناد ممکن است هر نوع فایلی باشد از فایل های pdf گرفته تا فایل های تصویر و در نهایت بر اساس موضوعی که محتوای صفحات یا اسناد دارند دسته بندی میشوند.  و به همین خاطر است که نتایج گوگل در کمتر از ۳ ثانیه حاضر و آماده در اختیار شما قرار میگیرد !

موتور های جستجو وبسایت ها و صفحات جدید را چگونه کشف میکنند؟

سیستم متروی شهر تهران را در نظر بگیرید . موتور های جستجو باید روش مشابه مترو برای مسیریابی داشته باشند . با علامت گذاری (  مانند ایستگاه ها در مترو ) موتور های جستجو میتوانند صفحات و محتوای جدید پیدا کنند و آن هارا به فهرست های خود  در پایگاه داده اضافه کنند. لینک ها در صفحات عملکردی مشابه با ایستگاه ها در مترو دارند.

کارکرد موتور های جستجو

موتور های جستجو با لینک ها به میلیون ها و صفحه اسناد دسترسی پیدا کرده اند چرا که ربات های گوگل از لینکی به لینک دیگر به اصطلاح میخزند و صفحات و محتوای جدید را کشف و آن را رتبه بندی میکنند.  رفتار ربات های گوگل همانند کاربران است! کاربران در وب جستجو میکنند و به دنبال محتوای مفید برای نیاز خود هستند و ربات های گوگل هم همینطور. از صفحات مختلف بازدید میکنند ولی با دو اختلاف. ربات های موتور های جستجو مانند گوگل یا هر موتور جستجوی دیگری فقط کد های html را میبینند و هیچ تصوری از ظاهر ندارند ولی ما خروجی کد های html که یک صفحه رنگی است را میبینیم.

برای پاسخ به جستجوی هزاران کاربر در جهان و ذخیره و ایندکس میلیون ها صفحه و اسناد نیاز به سرور ها با منابع بسیار قدرتمند در سراسر جهان است. در زیر تصاویر دیتا سنتر های گوگل را میتوانید مشاهده کنید.

دیتا سنتر موتور جستجو گوگل

لینک ها اهمیت بسیار بالایی در ایندکس شدن و سریع ایندکس شدن دارند . پس اگر میخواهید در نتایج گوگل رتبه بگیرید ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که صفحات وبسایتتان ایندکس شده اند یا خیر! البته برای دسترسی سریعتر ربات های موتور های جستجو باید سایت مپ یا همان نقشه سایت بسازید ولی این از اهمیت لینک ها کم نمیکند و در ادامه با یک مقاله مفصل در رابطه با اهمیت لینک بیلدینگ  و تاثیر بالای آن در بهینه سازی سئو توضیحات بیشتری ارائه خواهیم داد.

رتبه بندی و فرآیند الگوریتم ها برای پاسخ مفید به کاربر: Search Engine Algorithms

همانطور که گفتیم موتور های جستجو تنها یک هدف دارند و آن هم نمایش پاسخ مفید که کاربر جستجو گر به دنبال ان میباشد در سریع ترین زمان ممکن !

موتور های جستجو با الگوریتم هایی محتواهارا تجزیه و تحلیل میکنند و بر اساس ان صفحات را رتبه بندی میکنند که محبوبیت و میزان مرتبط بودن دو فاکتور مهم  هستند که تاثیر مستقیم در رتبه بندی دارند . الگوریتم های زیادی در طول سال ها برای نمایش نتیجه مورد نیاز کاربر ایجاد شده اند که بعضی از آن ها کارساز بوده اند و برخی از آن ها شکست خورده اند و همیشه موتور های جستجو سعی در ارائه الگوریتم های جدید و تقویت الگوریتم های موجود در رتبه بندی هستند.

در سال های اولیه شروع کار موتور های جستجو فقط بر اساس میزان مرتبط بودن محتوا با کوئری جستجو شده نتایج را رتبه بندی میکردند که ارزش آنچنانی نداشت و در بسیاری از مواقع نتایج مفیدی برای رفع نیاز کاربر ارائه نمیشد. ولی مهندسان امروزه روش های بهتری برای تجزیه محتوا و بررسی و میزان مرتبط بودن آن با کوئری جستجو شده ابداء کرده اند که بخش های مهمی از این الگوریتم ها و فاکتور هارا مرور میکنیم.

موتوری های جستجو پیشتاز مانند گوگل و بینک سعی میکنند درک بهتری از محتوا داشته باشند. به عنوان مثال اگر جستجو کنیم “فهرست رستوران ها در کرج ” گوگل لیستی از رستوران های اطراف شما که نزدیک به شما هستند در نتایج لیست میکند ولی اگر جستجو کنید ” چگونه رستوران را مدیریت کنیم ” گوگل یا هر موتور جستجوی دیگری سعی میکند نتایج را به شما پیشنهاد کند که در آن توضیحات راجب مدیریت بهینه رستوران ارائه شده باشد.

 

فرایند جستجو

 

سابقه و نظم وبسایت در انتشار محتوا با کیفیت از فاکتور های مهم دیگر برای رتبه بندی است  که تاثیر مستقیم و بسیار بالایی دارد . چرا که محتوای با کیفیت و غنی دقیقا موتور های جستجو را به هدفشان نزدیک تر میکند.

لینک بلیدینگ داخلی و خارجی از عواملی هستند که باعث میشود رتبه وبسایت شما و همچنین صفحات شما افزایش پیدا کند و اعتبار پیدا کند.

به روز بودن محتوا عاملی است که نباید آن را کم اهمیت دانست و مسلما صفحاتی که اطلاعات به روز تری دارند برای کاربران جذاب تر هستند و به نوعی مفید است.

ریسپانسیو بودن یا همان واکنش پذیری در برابر نمایشگر های مختلف مانند موبایل بسیار حساس و جدی است و وبسایت هایی که ریسپانسیو نیستند را یک پوئن منفی دریافت میکنند. بهینه بودن سرعت سایت , فعالیت در شبکه های اجتماعی و رفتار کاربر در وبسایت شما عامل های دیگری هستند  که سرنوشت صفحات شما را در نتایج رقم میزنند.

نتیجه گیری :

این ها بخشی از عوامل تاثیر گذار در رتبه بندی هستند ولی سئو و بهینه سازی به این چند فاکتور خاتمه نمی یابد و بیش از ۲۰۰ فاکتور در بهینه سازی تاثیر گذار هستند که به صورت جداگانه هر کدام را مفصل توضیح خواهیم داد و بخش هایی که به آن اشاره کردیم در واقع نوک کوه یخ هستند

و سئو بیشتر از اینها گسترده است! درک بهتر عملکرد موتور های جستجو لازمه یادگیری سئو و بهینه سازی است

بخشی از عملکرد موتور های جستجو برایتان مبهم است؟ در کامنت ها اعلام کنید تا توضیحات بیشتری ارائه دهیم. موفق باشید.

حساب کاربری ویژه داشته باشید!
مشاهده پنل ها
بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!
ارسال دیدگاه

تاریخ عضویت :

طراح وب , دانشجو , نویسنده و مترجم ...
خبرنامه آرتا وردپرس

با عضویت در خبرنامه آرتا وردپرس، ایمیل مفید در زمینه وردپرس دریافت کنید

چند لحظه صبر کنید...

باموفقیت ثبت شد!

*
*

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.

ساخت حساب کاربری