بازگشت
بهینه سازی تصاویر در وردپرس
زمان مطالعه: 17 دقیقه

بهینه سازی تصاویر در وردپرس | ۱۰ مرحله برای سئو تصاویر

بهینه سازی تصاویر در وردپرس یا به طور کلی در وبسایت ضعفی است که در وب ایران به وفور مشاهده میشود و اکثر وبمستران اهمیت آنچنانی به تصاویر نمیدهند. بلاگر ها ومحتوا نویس ها به خوبی میدانند که محتوای باکیفیت اهمیت بسیار بالایی دارد اما تصاویر بهینه موردی است که فراموش میشود.

گوگل که یک موتور جستجوی پیشرو است و اکثر کاربران ایرانی در آن جستجو میکنند , در تجزیه و تحلیل تصاویر رشد بسیار زیادی کرده است و به راحتی میتواند موضوعات تصاویر را بفهمد. اما همچنان در درک موضوع تصاویر گرافیکی یا به اصطلاح کارتونی نقاط ضعفی دارد و در این مواقع ویژگی جایگزین یا آلت و ویژگی عنوان است که موتور جستجو را یاری میکند.

تصاویر سئو شده در محتوا همانند موضوع علم بهتره یا ثروت است! داشتن ثروت  امتیاز نیست اما نداشتن آن باعث دردسر میشود. در سئو هم تصاویر آنچنان تاثیری خفنی ندارند ولی اگر تصویر نباشد محتوا ممکن است برای کاربر جذاب به نظر نرسد و صفحه را ببندد . در این موقع است که در دردسر می افتید و امتیاز منفی در سئو دریافت میکنید! در تصاویر هزاران کلمه نهفته است!

حتما شما هم تا به حال به سوال های زیر برخورد کرده اید.

 • چگونه تصاویر را سئو کنم؟
 • چگونه حجم تصاویر را بدون افت کیفیت کاهش دهم؟
 • تصاویر گرافیکی بهتر است یا تصاویر واقعی؟
 • تگ آلت و عنوان را چطور از نظر سئو بهینه کنم؟
 • نام تصاویر کاراکتر فارسی باشد یا انگلیسی؟
 • و…

در این مقاله ما بیش از ده مرحله برای بهینه سازی سئو تصاویر لیست کرده ایم. به شدت این مقاله برای بلاگر ها و وبمستر ها پیشنهاد میشود .

بهینه سازی تصاویر با کاهش حجم تصاویر در وردپرس بدون افت کیفیت

همانطور که میدانید سرعت سایت یک فاکتور مهم در راضی نگه داشتن کاربر است . وقتی کاربری وارد وبسایت میشود و سرعت لود بیشتر از ۳ ثانیه طول بکشد فورا صفحه را میبندد و این یعنی یک فاجعه برای سئو! با این رفتار گوگل تشخیص میدهد که وبسایت شما در آن کلمه کلیدی برای کاربران مفید نیست و از نتایج حذف میکند. تصاویر نقش بسیار کلیدی در افت سرعت سایت دارند . برای افزایش سرعت سایت باید حجم تصاویر را کاهش داد. اما چگونه تصاویر را بدون افت کیفیت کاهش دهیم؟ در این بخش یک افزونه محبوب  کاهش حجم تصاویر برای وردپرس و یک ابزار برای بهینه سازی حجم تصاویر معرفی میکنیم.

کم کردن حجم تصاویر با افزونه WP Smush

افزونه WP Smush در بهینه سازی سئو تصاویر در وردپرس بسیار  معروف است و نزدیک یک میلیون نصب فعال دارد. از ویژگی های این افزونه میتوان به موارد زیر اشاره کرد.کاهش حجم تصاویر در وردپرس با wp smush

 • کاهش حجم تصاویر در وردپرس  بدون افت کیفیت
 • تنظیم خودکار ارتفاع و عرض تصاویر
 • پشتیبانی از پسوند های رایج تصاویر مانند jpg , png , gif ,…
 • بهینه سازی بیش از ۶۰ درصد حجم تصاویر
 • و…

کاهش حجم تصاویر با ابزار optimizilla

optimizilla یک ابزار رایگان است که از  روش های هوشمندانه ای برای کاهش حجم تصاویر بدون افت کیفیت به کارمیگیرد. از ویژگی های خوب این ابزار میتوان به رایگان بودن آن اشاره کرد. اگر نمیخواهید از افزونه برای کاهش حجم تصاویر دروردپرس استفاده کنید میتوانید از این ابزار استفاده کنید.

کاهش حجم تصاویر در وردپرس با optimizilla

تصاویر مرتبط در وبسایت و محتوا به کاربگیرید

همانطور که گفتیم گوگل در شناخت موضوع تصاویر بسیار قدرتمند شده است. اگر تصاویری که استفاده میکنید با موضوع وبسایتتان ارتباط نداشته باشد در سئو تاثیر منفی دارد و گوگل  وبسایت شمارا یک وبسایت اسپم میشناسد.

برای مثال استفاده از تصویر” گل ” در یک فروشگاه آنلاین ابزار فروشی کاملا اشتباه است! به جای آن میتوان از تصاویر ابزاری مانند چکش  و… در طراحی گرافیک فروشگاه به کاربرد.  همچنین از تصاویر بیهوده در طراحی استفاده نکنید! تا جایی که ممکن است از تصاویر مرتبط و مهم در طراحی به کاربگیرید.

اگر  یادتان باشد در ۲۲ بهمن وقتی میخواستیم کاغذ ذیواری بسازیم تا جایی که مقوا جای خالی داشت تصویر و متن و برچسب میچسباندیم! سعی کنید وبسایتتان همانند کاغذ دیواری دوران دبستان نشود و به طور کلی از تصاویر تزئینی که اهمیتی ندارند و با موضوع وبسایت ارتباطی ندارند استفاده نکنید.

مطمئن شوید که اصلا تصاویریتان ایندکس میشود!؟

ایندکس تصاویر در وردپرس

یکی از  دلایل اصلی که تصاویر شما در نتایج وجود ندارد این است که تصاویر شما توسط ربات های گوگل به هر دلیلی ایندکس نمیشود یا دیر ایندکس میشود. برای رفع این مشکل باید و حتما از نقشه سایت استفاده کنید و تصاویرتان را به نقشه سایت اضافه کنید. برای ایجاد نقشه سایت در وردپرس از افزونه yoast میتوانید استفاده کنید. حتما در پیکربندی افزونه yoast به افزودن تصاویر به نقشه سایت توجه کنید .

از تصاویر با کیفیت در محتوا استفاده کنید

در انتخاب تصاویر بسیار حساسیت به خرج دهید. سعی کنید تصاویری که در یک مقاله استفاده میکنید از نظر رنگ و اندازه مشابه هم باشند تا کاربر احساس راحتی بکند. مثلا کاربر وقتی در مقاله ای تصاویر رنگی مشاهده میکند و یکهو با یک تصویر غیر رنگی مواجه میشود احساس غیر حرفه ای بودن وبسایت به کاربر دست میدهد.

در انتخاب تصاویر همیشه این سوال هارا از خودتان بپرسید که آیا این تصویری که من انتخاب میکنم باعث افزایش جذابیت محتوای من میشود یا بیشتر حواس خواننده را پرت میکند؟ این تصویر مرا به هدفی که از انتشار این مقاله دارم نزدیک میکند؟ تصاویر با موضوع محتوا مرتبط هستند؟ و…

سعی کنید در توزیع تصاویر در محتوا با یک مقدار مشخص پیشروی کنید. اگر در هر پاراگراف قصد قرار دادن تصویر دارید در پاراگراف های بعدی هم همین کار را انجام دهید. یکی از غیر حرفه  ای ترین کارهایی که در بعضی وبسایت ها دیده میشود این است که در یک پاراگراف یا عنوان از چندین تصویر استفاده کرده اند ولی به طور ناگهانی تا بخش زیادی از محتوا دیگر تصویری دیده نمیشود!

بهینه سازی تصاویر با به کارگیری تصاویر با کیفیت

پیدا کردن  تصاویر با کیفیت و زیبا یک هنر است! بیشتر وبمستران از بی حوصلگی وقت زیادی برای تهیه تصویر صرف نمیکنند و آن را به یک سرچ ساده در گوگل بسنده میکنند! به طوری که حتی نام آن تصویر را تغییر  نمیدهند !  برای پیدا کردن تصاویر با کیفیت  باید یکسری مهارت های جستجو در گوگل و با یکسری ابزار های تصاویر آشنا شوید. در این بخش نحوه جستجو هوشمندانه در گوگل برای دریافت تصاویر باکیفیت و ابزار ها و موتور های جستجو تصویر را به شما معرفی میکنیم.

دریافت تصاویر استوک از pablo

pablo یک ابزار کاملا رایگان است که تصاویر  استوک را با توجه به عبارتی که جستجو میکنید از هزاران وبسایت تصاویر استوک جمع آوری میکند و برای شما لیست میکند. با این ابزار دیگر نیاز نیست برای جستجوی یک تصویر به چندین وبسایت مراجعه کنید. از Pablo میتوانید استفاده کنید. امکان دیگری که Pablo در اختیار شما قرار میدهد این است که میتوانید عکس نوشته بسازید و در شبکه های اجتماعی آن را منتشر کنید.سایت تصاویر استوک رایگان

دانلود رایگان تصاویر از شاتراستوک

شاتراستوک به عنوان بزرگترین منبع عکس  و موتورجستجو شناخته شده است. یک  ابزار کامل  برای جستجوی تصویری که میخواهید با شاتراستوک مهیاست. ولی ایراد بزرگی که این وبسایت دارد این است که تصاویر این وبسایت تجاری (پولی ) است و برای دریافت یک تصویر ۴ دلار یا بیشتر ( ۴۰ هزار تومان برای یک تصویر ! ) بپردازیم! و اگر هم بخواهیم پولی پرداخت کنیم امکان ان وجود ندارد زیرا کاربران ایرانی را مسدود کرده است. اما یک راه حل فوق العاده وجود دارد! میتوانید تصاویر شاتر استوک را به صورت رایگان دریافت کنید!

دانلود رایگان تصاویر از شاتر استوک

در شاتر استوک هر نوع تصویری اعم از گرافیکی , استوک , پس زمینه و… وجود دارد فقط کافیست نام ان را جستجو کنید! برای درک قدرت شاتر استوک حتما یکبار از آن استفاده کنید.  بعد از اینکه تصویر مورد نظر را پیدا کردید نوبت این است که از یک ابزار دیگر برای دریافت تصویر استفاده کنید.

ابزار shared vn به قول معروف دریافت تصاویر را به صورت تجاری را دور میزند و تصویر را رایگان در اختیار شما قرار میدهد. فقط کافیست لینک تصویر مورد نظر در شاتر استوک را در کادر قرار دهید و روی get now کلیک کنید. بعد از مدتی تصویر شما اماده است!

دریافت تصاویر گرافیکی از بزرگترین مرجع تصاویر گرافیکی Dribbble

دریبل یک شبکه اجتماعی مخصوص طراحان گرافیک است که در آن طراحان , طرح های خودرا منتشر میکنند. در این وبسایت میتوانید از طرح  های فوق العاده حرفه ای طراحان ایده بگیرید و از آن ها استفاده کنید. در dribbble برای دریافت تصاویر باید یک حساب کاربری بسازید که ۲ دقیقه بیشتر طول نمیکشد!

انتخاب تصاویر با کیفیت در محتوا

به کارگیری تصاویر بومی در محتوا معجزه میکند!

منظور ما از تصاویر بومی همان تصاویری است که درکشورمان ایران گرفته میشود و حتی خودتان میتوانید دست به کار شوید عکاسی کنید و در محتوا استفاده کنید. این کار دو مزیت دارد. کاربر خاطره فراموش نشدنی از شما در ذهنش باقی می ماند و قطعا دوباره به وبسایت شما بر میگردد. و مزیت دوم این است که باعث جلب  اعتماد کاربر میشوید ان هم به شکل فوق العاده! پس اگر امکان آن وجود دارد که از تصاویر بومی استفاده کنید دریغ نکنید.

اما اگر وقت عکاسی ندارید میتوانید از رونگار استفاده کنید! رونگار یک فروشگاه آنلاین برای تصاویر استوک ایرانی است که میتوانید از آن در محتوایتان استفاده کنید. البته رونگار عکس های رایگان هم دارد و همه تصاویر تجاری نیستند.

تصاویر استوک ایرانی

به کارگیری تگ آلت  و عنوان در بهینه سازی تصاویر برای سئو

وقتی تصاویر به هردلیلی با مشکل همراه شوند و بارگذاری نشوند متن جایگزین یا همان تگ الت به نمایش در می  آید. موتور های جستجو با تگ آلت متوجه موضوع تصویر میشوند هرچند که در تجزیه تصویر با استفاده از ربات ها پیشرفت کرده اند.حتما برای تصاویرتان تگ الت قرار دهید و سعی کنید کلمه کلیدی یا مترادف کلمه کلیدیتان جزئی  از تگ آلت باشد. در تصاویری که اهمیت ندارند و تزئینی هستند مانند تصویر بک گراند صفحه اصلی سایت از تگ آلت استفاده نکنید.

بهینه سازی تصاویر با تگ آلت

از تگ عنوان برای توصیف تصاویر استفاده کنید. مثلا برای تصویر زیر میتوانید این تگ آلت را قرار دهید. “شادی گل سردار آزمون بعد از برد مقابل یمن”

تگ عنوان یا همان title نقش اصلی در قرار گرفتن دسته بندی های گوگل ایمیج است. وقتی در بخش تصاویر گوگل جستجو میکنید در نوار بالا یک دسته بندی مشاهده میشود که با استفاده از ان میتوانید دقیق تر جستجو کنید. در تگ عنوان باید موضوع عکس را به صورت کوتاه قرار دهید. برای تصویر بالا عبارت “تیم ملی ایران ” برای عنوان مناسب است.

سخن اخر :

تصاویر هزار حرف برای گفتن دارند! نمیگوییم همه ولی اکثر کاربران وقتی وارد وبسایت شما میشوند ابتدا تصاویر سایت را مشاهده میکنند و با تصویر در مورد کیفیت محتوای شما تصمیم میگیرند! اگر از تصاویر با کیفیتی استفاده نکرده باشید صفحه را میبندند . سرعت یک عامل مهم دیگری است که کاربر را فراری میدهد. در انتخاب تصاویر برای محتوا حساسیت به خرج دهید و حجم تصاویر را برای جلوگیری از افت سرعت , کاهش دهید. از تصاویر مرتبط استفاده کنید و برای جلب اعتماد تصاویر بومی عالی هستند به خصوص در محصولات. تگ  آلت و عنوان فراموش نشود. موفق باشید.

حساب کاربری ویژه داشته باشید!
مشاهده پنل ها
بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!
ارسال دیدگاه

تاریخ عضویت :

طراح وب , دانشجو , نویسنده و مترجم ...
خبرنامه آرتا وردپرس

با عضویت در خبرنامه آرتا وردپرس، ایمیل مفید در زمینه وردپرس دریافت کنید

چند لحظه صبر کنید...

باموفقیت ثبت شد!

*
*

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.

ساخت حساب کاربری