بازگشت
بهینه سازی ساختار وبسایت
زمان مطالعه: 11 دقیقه

چک لیست موارد بهینه سازی سئو ساختار سایت

وقتی از معماری داخلی سایت و ساختار سایت حرف میزنیم در واقع روی سخنمان با المان ها و اجزای سایت هستند که وقتی در کنار هم قرار میگیرند یک صفحه وب تشکیل میشود. این موارد شامل تجربه کاربری و رابط کاربری میشود که تاثیر غیر مستقیم در بهینه سازی سئو دارند. برخی موارد را با چشم دیده ایم و به آن عادت کرده ایم برای مثال یک صفحه وب در حالت کلی شامل یک لوگو , یک هدر , سایدبار  , فوتر و محتوایی است که کاربر به آن نیاز دارد. این یک حالت کلی از ساختار صفحات وب است ولی برای بهینه سازی سئو از نظر ساختار باید به جزئیات اهمیت بیشتری داد و در ادامه چک لیستی برای بهینه سازی سئو از منظر ساختار و معماری وب را ارائه داده ایم. اگر هنوز نمیدانید سئو چیست و چه اهمیتی دارد پیشنهاد میکنیم مقاله راهنمای سئو سایت وردپرسی را بخوانید.

در ادامه با آرتا وردپرس همراه باشید تا مقاله چک لیست بهینه سازی سئو را به شما ارائه دهیم!

بهینه سازی سئو ساختار داخلی سایت

برای بهینه سازی سئو سایت باید ساختار و معماری وبسایت را بهینه کنیم تا برای کاربران جذاب باشد و راحت تر بتواند نیازش را برطرف کند و هم وبسایت برای موتور های جستجو قابل فهم تر باشد. لیستی که در ادامه مشاهده میکنید چک لیست و راهنمایی است که با به کارگیری آنها میتوانید ساختار وبسایتتان را بهینه کنید.

اولین مورد و مهم ترین مورد (طراحی  و چینش صفحات وب طبق عادت کاربران )

طراحی صفحات وبسایت شما به گونه ای باشد که کاربر سریعتر بتواند چیزی را که به دنبال آن است بیابد! برای مثال در اکثر وبسایت های ایرانی و فارسی زبان کادر جستجو در بالا و در داخل هدر است . پس بهتر است در وبسایت شما نیز همین اصول پیاده شود تا کاربر سردرگم نشود! یا اگر محتوای زیادی دارید و یا محصولات زیادی دارید بهتر است کادر جستجو را بزرگ و در سمت راست قرار دهید! چرا که الفبای ما ایرانیان از سمت راست شروع میشود و نوشته میشود و کادر جستجو بیشتر در معرض نگاه کاربران قرار میگیرد !

ساید بار ها  بهتر است در سمت چپ قرار داده شوند ! قطعا اهمیت محتوایمان اصلی مان بیش از محتوایی است که در داخل سایدبار وجود دارد و به مراتب ساید بار ها از نظر اهمیت در دسته دوم قرار دارند.

با توجه به موضوع وبسایت میتواند تجربه کاربری (UX) متغیر باشد! برای یک وبسایتی که محتوای زیادی دارد بهتر است برای پر بازدید ترین دسته بندی ها یک بخش مجزای در صفحه اصلی داشته باشد درست مانند وبسایت زومیت. اما اگر یک وبسایتی خدماتی است و طبیعتا اهمیت خدماتی که ارائه میدهد بیشتر است و باید در ابتدای صفحه اصلی به صورت بولد معرفی شود و به نمایش در بیاید . و یک صفحه جدا برای وبلاگ و مقالات و یا در بهترین حالت اخرین های وبلاگ بعد از معرفی خدمات قرار داده شود.  پس با توجه به موضوع وبسایتتان و هدفی که دارید چینش المان ها و اجزای وبسایتتان را بهینه کنید.

بهینه سازی سئو با به کارگیری تگ های html5 در سایتبهینه سازی ساختار سایت

اخرین زبان نشانه گذاری برای طراحی وب نسخه Html5 است که بسیاری از مشکلاتی که در نسخه قبلی وجود داشت حل شده است. یکی مواردی که  در اپدیت جدید تغییر یافته است , کمک به درک ساختار وبسایت برای موتور های جستجو است. برای مثال باید محتوای مقالات در داخل تگ Article قرار بگیرد و عنوان اجزای وبسایت در داخل تگ Header , بخش هایی که تکرار میشوند و ساختار مشابه دارند مانند لینک ها در سایدبار ها در تگ section و بقیه موارد. این کمک میکند تا موتور های جستجو درکی بهتر از وبسایت شما داشته باشند.

بهینه سازی سئو عنوان صفحه اصلی سایت

بهترین ساختار ببرای عنوان سئو ” کلمه کلیدی + نام برند ” است. قرار گیری کلمه کلیدی تاثیر مستقیم در باقی صفحات دارد. برای مثال اگر شما خدمات طراحی وبسایت ارائه میدهید میتواند عنوان وبسایت شما ” طراحی وبسایت فروشگاهی رز ” باشد .

بهینه سازی سئو توضیجات صفحه اصلی وبسایت

توضیحات یا همان Description  است که در نتایج گوگل زیر عنوان قرار میگیرد. برای توضیحات در  بهترین حالت در چند جمله کسب و کار خودرا معرفی کنید و سعی کنید در توضیجات کلمه کلیدی + کلمه کلیدی های مترادف را قرار دهید. حداقل از ۴ یا ۵ کلمه کلیدی استفاده کنید. مثلا ” طراحی سایت شرکتی , طراحی سایت فروشگاهی , خدمات طراحی وب با تیم رز وب ” که هم کلمات کلیدی اصلی و کلمه کلیدی مترادف هم به کار گرفته شده است .بهینه سازی ساختار وبسایت

بهینه سازی ساختار سایت با استراتژی به کارگیری heading ها

در صفحه اصلی عنوان سایت حتما باید h1 باشد و به مراتب لینک هایی که از نظر اهمیت در درجه بعدی قرار دارند مانند  مقالات و محصولات , عنوانشان باید h2 باشد و همینطور بخش های بعدی مثل سایدبار که میتواند h3 بگیرد. در صفحه اصلی بهتر است فقط از h1 , h2 , h3 به کارگرفته شود. در مقالات هم عنوان مقاله باید h1 باشد و موضوعات مقاله h2 , h3 استفاده شود. نکته ای که وجود دارد این است که شما در صحفه ای میتوانید از چند تگ h3 , h4 استفاده کنید ولی تگ h1 بیش از یکبار نباید تکرار شود! در مقالات سعی کنید تگ های هدینگ شامل کلمات کلیدی +کلمات کلیدی مترادف باشند ولی به هیچ وجه بیش از حد اینکار را تکرار نکنید. جوری که عنوان هم برای کاربر و هم موتور جستجو قابل درک باشد و همچنین جذاب باشد تا حوصله خواننده سر نرود!

به کارگیری reach snippet برای بهینه سازی سئو

ریچ اسنیپت یکسری کد است که توضیح میدهد که اطلاعات این بخش از وبسایت چه چیزی است. موتور های جستجو با استفاده از این اطلاعات در نتایج جستجو کاربر استفاده میکنند و کاربران سریعتر به پاسخ میرسند. گوگل با استفاده از  ریچ اسنیپت میتواند نظرسنجی ها , قیمت محصولات , امتیاز مقاله و خیلی اجزاء دیگر وبسایت را درک بهتری داشته باشد. یک نمونه ریچ اسنیپت را در زیر مشاهده میکنید.ریچ اسنیپت

بهینه سازی صفحه ۴۰۴ برای سئو

صفحه ۴۰۴ را هرکسی که در دنیای وب گشت و گذار میکند چندین باری دیده است. صفحه ۴۰۴ صفحه ای است که در وبسایت وجود ندارد و یا به دلایل مختلفی پاک شده است. کاربران ممکن است با url اشتباه وارد وبسایت شما شوند و باید یک صفحه ۴۰۴ وجود داشته باشد  که کاربر را راهنمایی کند. یک صفحه ۴۰۴ خوب میتواند اخرین مقالات را نشان بدهد و یا یک کادر جستجو برای کاربر داشته باشد. نمونه یک صفحه ۴۰۴ خوب و خلاقانه را در زیر میتوانید مشاهده کنید.بهینه سازی ساختار وبسایت

بهینه سازی سئو صفحه ارتباط باما

گوگل به راحتی میتواند صفحه ارتباط بامارا تشخیص دهد و آنالیز کند! در صفحه ارتباط با ما حتما یک فرم تماس قرار دهید و شماره تلفن هم باید در صفحه تماس با ما وجود داشته باشد. نقشه دفتر کارتان و یا هر راه ارتباط دیگری را در صفحه ارتباط با ما قرار دهید.بهینه سازی صفحه تماس باما

سخن آخر : گوگل  و یا هر موتور جستجوی دیگری تنها هدفشان ارائه نتایج مفید برای رفع نیاز کاربری است که جستجو میکند. با بهینه سازی ساختار سایت و معماری داخل سایت به موتور جستجو کمک میکنید تا درک بهتری از وبسایت شما داشته باشد و وبسایت شمارا در بهترین نتایج ممکن برای رفع نیاز کاربر جستجوگر قرار دهد. موفق باشید.

حساب کاربری ویژه داشته باشید!
مشاهده پنل ها
بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!
ارسال دیدگاه

تاریخ عضویت :

طراح وب , دانشجو , نویسنده و مترجم ...
خبرنامه آرتا وردپرس

با عضویت در خبرنامه آرتا وردپرس، ایمیل مفید در زمینه وردپرس دریافت کنید

چند لحظه صبر کنید...

باموفقیت ثبت شد!

*
*

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.

ساخت حساب کاربری