بازگشت
Seo چیست؟ چرا باید سایتمان را سئو کنیم؟
زمان مطالعه: 19 دقیقه

سئو چیست؟ چرا باید سایتمان را سئو کنیم؟ + برنامه ۳۰ روزه سئو

سئو مانند لیگ در فوتبال است! هر کلمه کلیدی ارزشی مشابه جام قهرمانی دارد که اگر امتیازات را نادیده بگیرید و از دست بدهید از کورس قهرمانی (رتبه ۱ تا ۴ گوگل ) جا خواهید ماند !

سئو چیست | جایگاه سئو

در این مقاله از آرتا وردپرس با عنوان سئو چیست و چرا باید سایتمان را سئو کنیم به معنی و مفهوم سئو و اهمیت ان در  موفقیت یک وبسایت میپردازیم و تکنیک های اثر گذار و انواع روش های سئو که شامل کلاه سیاه , کلاه سفید , سئو داخلی و سئو خارجی و سئو تکنیکال میباشد توضیحاتی ارائه میدهیم. و در آخر یک لیست کاملی برای بهینه سازی سئو سایتتان در اختیار شما برای دانلود قرار میدهیم.

با لیستی که در اختیار شما قرار داده ایم میتوانید آز ان به عنوان منبع برای بهینه سازی بخش های مختلف سایت استفاده کنید.

سئو به چه معناست ؟

SEO یا به اصطلاح سئو مخفف Search engine optimization است و به معنی بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو. ولی در مفهوم به مجموعی از تکنیک ها گفته میشود که اگر رعایت شوند به رتبه گیری وبسایت در نتایج جستجو کمک میکنند و باعث دریافت ترافیک میشوند.

هدف اصلی موتور های جستجو نمایش پاسخ مفید به جستجو کاربر است و رضایت کاربر از محتوایی که مشاهده میکند بسیار برای گوگل پر اهمیت است. با رضایت کاربر از وبسایت گوگل از وبسایت راضی خواهد شد و قطعا رتبه و جایگاه بهتری را میتوانید کسب کنید. 

Seo یک کمپین تبلیغاتی نیست که با یک هزینه مشخصی در یک بازه زمانی مشخصی بتوانید ترافیک و بازدید جذب کنید. بر خلاف این قضیه سئو یک فرایند طولانی و دراز مدت است به خصوص برای وبسایت هایی که تازه شروع کرده اند و به اصطلاح صفر کیلومتر هستند.

دروغ بزرگی به نام سئو تضمینی!

گوگل بارها به این اشاره کرده است که کسب رتبه ۱ در گوگل هیچ گاه تضمینی نیست و کسی این ادعا را نمیتواند بکند! ولی باز هم شرکت هایی هستند که با عنوان هایی مانند ” کسب رتبه ۱ گوگل در کوتاه ترین زمان ” و “سئو تضمینی در هر کلمه کلیدی ” ادعا سئو تضمینی میکنند ولی همه اینها جنبه تبلیغاتی دارند و هیچ صحتی ندارند.

شرکت هایی هستند که به شما تضمین میدهند وبسایتتان را در کلمه کلیدی که مشخص میکنید در کمتر از چند هفته در صفحه اصلی و ۳ جایگاه اول بیاورند! این نوع شرکت ها از روش هایی که گوگل آنهارا ممنوع کرده است و ممکن است جریمه گوگل را در پی داشته باشد استفاده میکنند که به اصطلاح به این نوع تکنیک کلاه سیاه گفته میشود که در ادامه توضیحات بیشتر راجب آن ارائه میدهیم.

چرا باید سایتمان را سئو کنیم؟ هدف از سئو چیست؟

وبسایت ها ۸۰ درصد بازدیدکنندگانشان را از طریق موتور های جستجو (گوگل) کسب میکنند. بیشتر از ۹۵ درصد افرادی که در گوگل جستجو میکنند توجهی به لینک های تبلیغاتی (گوگل ادوردز) نمیکنند حتی اگر رتبه ۱ را تصاحب کرده باشد!

تبدیل مشتری بازدید کننده ای که از طریق موتور های جستجو وارد وبسایت شده اند نسبت به کاربری که به صورت مستقیم و از طریق تبلیغات وارد وبسایت شده است بسیار آسانتر است  و هزینه بسیار کمتری ای نیاز است!

از طریق شبکه های اجتماعی  و تبلیغات هم میتوانید بازدید بسیار انبوهی جذب کنید اما موتور های جستجو اولین ابزاری است که کاربران برای رفع نیاز هایشان سراغ آن میروند و میزان هدفمندی جذب ترافیک از موتور های جستجو بسیار بیشتر از نسبت به جذب ترافیک از رسانه های دیگر مانند تبلیغات است.

ترافیکی که منشا ورود  آن سئو یا همان موتور های جستجو است دقیقا همان چیزی را میخواند که جستجو کرده اند! مثلا کاربری که “خرید پادری طرح گلدار” را جستجو میکند واقعا به دنبال تهیه پادری است و با هزینه کمی میتوان این بازدید کننده را به مشتری تبدیل کرد ولی در رسانه های دیگر مانند شبکه های اجتماعی این چنین نیست!

سئو یا بهینه سازی سایت با چه هدفی باید صورت بگیرد؟

سئو یعنی در هر کلمه یا عبارتی که باعث پیشی گرفتن از رقبا , فروش بیشتر , برندسازی , جذب مخاطبان بیشتر و جذب مشتریان هدفمند میشود رتبه و جایگاه مناسبی داشته باشیم.

از دلایلی که باید به فکر بهینه سازی سئو وبسایتتان باشید !

 • جذب مشتریان هدفمند
 • اعتماد سازی 
 • افزایش بازدید
 • یک روش رایگان برای حذب بازدید کننده
 • هزینه کمتر نسبت به سایر روش های بازاریابی
 • برندسازی
 • افزایش رتبه الکسا

چطور رتبه ۱ را در کلمه کلیدی مد نظرمان کسب کنیم؟

سئو چیست | فاکتور های سئو

برای کسب رتبه ۱ باید تمامی فاکتور های موجود در سئو به خصوص انهایی که تاثیر گذاری بالایی دارند را باید رعایت کنید! فقط نباید روی یک یا چند فاکتور متمرکز شوید و بیش از حد روی فاکتور های محدود مانور دهید. مثلا سئو فقط ساخت بک لینک نیست! سئو فقط تولید محتوا هم نیست! تمامی فاکتور ها باید کنار هم قرار بگیرند تا بتونید رتبه ۱ رو کسب کنید. درست مثل پازل در کنار هم نتیجه حاصل میشود.

انواع تکنیک های سئو وبسایت : با کلاه ها آشنا شوید.

سئو با توجه به اهداف مختلف به سه بخش کلی تقسیم شده است. سئو کلاه سیاه و سئو کلاه سفید و سئو کلاه خاکستری!

سئو کلاه سفید چیست؟

سئو کلاه سفید به تمام  اقدام هایی برای بهینه سازی سایت که در مدار قوانین موتور های جستجو باشد! به طور کلی سئو کلاه سفید نه خبری از لینک بیلدینگ هست و  طولانی ترین روش برای سئو هست که فقط باید تولید محتوا کنید و کم کم لینک جذب کنید بدون اینکه نقشی در لینک بیلدینگ داشته باشید ! هیچ اقدام دستی برای سئو نباید بکنید مانند لینک بیلدینگ. اگر بخواهید روزی برای  بهبود وبسایتتان لینک بیلدینگ کنید قوانین موتور های جستجو را نقض میکنید و این سئو کلاه سفید نیست!

سئو کلاه سفید روش محبوبی برای سئو نیست چرا که بسیار زمانبر هست و منطقی نیست دربرابر رقبایی که هر روز  تکنیک های مختلف را برای بهینه سازی سایتشان به کار میگیرند , فقط روی تولید محتوا تمرکز کنیم. ولی سئو کلاه سفید مزایایی هم دارد. سئوئی کاملا طبیعی است که یک عمر از جایگاهی که کسب کرده اید راحت هستید و گوگل یا هر موتور جستجو دیگری آن را به یک صفحه دیگر نخواهد بخشید.

سئو کلاه خاکستری چیست؟

سئو کلاه خاکستری به تاکتیک های سئوی گفته میشود که از قوانین موتور های جستجو تبعیت کاملی نمیکند اما طوری رفتار میکند که موتور های جستجو متوجه رفتار های غیر قانونی برای بهینه سازی نشوند و وبسایت را جریمه نکند. بر خلاف سئو کلاه سفید در سئو کلاه سیاه به صورت دستی اقدام به بهینه سازی صفحاتمان میکنیم. به عنوان مثال بخشی از مقاله مان را در شبکه های اجتماعی منتشر میکنیم و بک لینگ میگیریم! اما باید طوری رفتار کنید که طبیعی باشد و انگار این اقدامات توسط مردم عادی صورت گرفته اند نه مدیر سایت.

مثال :

یک مثال برای طبیعی بودن مثال میزنم . طرز فکر مردم باهم متفاوت است و وقتی در صفحه ای کامنت میگذارند با هم تفاوت میکنند. بعضی ها از لینک در کامنت استفاده میکنند برخی ها در ابتدای کامنت و برخی ها اصلا از لینک استفاده نمیکنند. همه آنها عبارت کلمه کلیدی را در کامنتشان تکرار نمیکنند!
پس باید خیلی حواسمان باشد تا اگر خواستیم سئو کلاه خاکستری که محبوب ترین روش برای بهینه سازی سایت در دنیا هست برای بهینه سازی سایتمان به کار بگیریم توسط گوگل جریمه نشویم.

در سئو کلاه خاکستری باید با ساختار و نحوه کارکرد الگوریتم های مموتوی های جستججو  کاملا آشنا باشید و به اصطلاح هوش سئو کسب کنید  و این نیاز مند این هست که اطلاعات خودرا راحب سئو و بهینه سازی همیشه به روز کنید تا اگر خواستید از روشی برای بهینه سازی استفاده کنید دچار جریمه گوگل نشوید. در سئو کلاه خاکستری بر خلاف کلاه سفید نیاز به فرایند طولانی نیست  و در مدت کوتاه تری نسبت به کلاه سفید جایگاه های گوگل را کسب میکنید.

اما همانگونه که گفتیم در این روش باید طوری رفتار کنید که گوگل یا هر موتور جستجو دیگری متوجه نشود و باعث آسیب زدن به سایت نشوید و این لازمه این هست که با تمام الگوریتم ها آشنایی داشته باشید و تجربه کافی در سئو را کسب کرده باشید.

سئو کلاه سیاه چیست؟

سئو کلاه سیاه کاملا بلعکس و پشت روی قضیه سئوی کلاه سفید است! تمام تاکتیک های استفاده شده برای بهینه سازی سئو کلاه سیاه غیر قانونی میباشند و با یکسری روش ها موتور های جستجو را فریب میدهیم. کلاه سیاه به معنی دیگر تظاهر به محبوب بودن و خوب بودن محتوا است اما به دروغ! در سریعترین زمان ممکن با کلاه سیاه میتوان نتیجه گرفت اما گوگل هم بیکار ننشسته است که ما اورا فریب بدهیم!

سئو چیست | سئو کلاه سیاه

الگوریتم های گوگل دائم در حال اپدیت و بروز رسانی هستند و روش های مختلف کلاه سیاه را در هر صورت کشف میکنند و وبسایت هایی که از این تکنیک ها استفاده کرده اند جریمه میشوند و از لیست نتایج حذف میشوند و به همان سرعتی که در نتایج رتبه گرفته اند به همان سرعت هم از نتایج حذف میکنند و اصلا روش کلاه سیاه روش ماندگاری برای بهینه سازی سئو نیست.

در چند وقت پیش میتوانستید محتوایی را کپی کنید و در وبسایتتان قرار دهید و هر کس که محتوای بیشتری داشت طبیعتا رتبه بهتری در نتایج میگرفت اما با به کار امدن الگوریتم گوگل پاندا گوگل وبسایت های کپی کار را شناخت و آن هارا از نتایج حذف کرد.

سئو خارجی یا سئو داخلی چیست؟ فرق بین سئو خارجی و سئو داخلی

اگر بخواهیم سئو را در دو مرحله خلاصه کنیم میتوانیم فرایند سئو را به دو بخش On page seo : سئو داخلی و off page seo : خارجی تقسیم کنیم.

آموزش سئو داخلی سایت : تکنیک های On Page SEO

به فاکتور های گفته میشود که مربوط به داخل سایت است تا در گوگل رتبه و جایگاه بهتری داشته باشیم و گوگل شناخت کاملتر و بهتری به محتوای ما داشته باشد و بتواند با ساختاری که رعایت میکنیم محتوا را درک کند. با رعایت کردن سئو داخلی ربات های گوگل به راحتی به محتوای ما دسترسی دارند . برای موفق بودن در سئو داخلی باید با استاندارد های لازم آشنایی داشته باشید و آن هارا رعایت کنید.

ساختار های تاثیر گذار در بهینه سازی سئو داخلی سایت

در این بخش توضیخاتی راحب تعدادی از تکنیک های تاثیر گذار سئو داخلی را ارائه میدهیم که با رعایت کردن این نکات میتوانید ساختار بهینه تری داشته باشید و این نکات به روز ترین نکات در سال ۲۰۱۹ است.

بهینه سازی ساختار لینک های صفحات :

بخشی که اکثر وبمستر ها اهمیتی نمیدهند و ساده از روی ان رد میشوند لینک ها و یا همان URL ها هستند. URL ها هر چقدر کوتاه تر باشند و کلمه کلیدی در ان به کار گرفته شده باشد و کلمه کلیدی در ابتدای لینک باشد , آن وقت میتوانیم بگوییم از نظر ساختار بهینه است.

بهینه سازی توضیحات متا و عنوان : 

در این بخش از عنوان منظور ما عنوانی است که در نتایج گوگل ان را میبینیم و توضیحات متا توضیحات کوتاهی است که در زیر عنوان مشخص است. از نکات زیر برای بهینه سازی عنوان ها و متا ها استفاده کنید.

 • عنوان باید طوری نوشته شود که برای کاربر جذاب باشد .
 • کلمه کلیدی را سعی کنید در ابتدای عنوان قرار دهید و بعد ادامه عنوان.
 • طول عنوان بهتر است حداقل ۵۰ کاراکتر باشد.
 • در توضیحات متا همچنین از کلمه کلیدی استفاده کنید اما نه بیش از حد!
 • توضیحات متا تا ۳۲۷ کاراکتر ظرفیت دارد اما بهتر است بین ۱۴۰ تا ۱۶۰ کاراکتر باشد.
 • از پیشنهادات گوگل هم میتوانید در عنوان استفاده کنید.

بهینه سازی ساختار محتوا در on page SEO

تصاویر عامل اصلی در کاهش سرعت سایت دارد . سایتی که کند است باعث از بین رفتن حوصله کاربر میشود و ممکن است حتی منتظر بارگذاری کامل صفحه شما نماند و صفحه را سریعا ببندد! پس سرعت لود تصاویر یک عامل مهم در بهینه سازی داخلی است. برای بهینه سازی تصاویر ابزار های بسیاری وجود دارد که بدون افت کیفیت , حجم تصویر را تا حتی ۷۰ درصد بهینه میکنند.! یکی از این ابزار ها   Compress io است. برای بهینه سازی حجم تصاویر وارد وبسایت شوید و تصاویر را اپلود کنید و سپس روی دکمه دانلود کلیک کنید .

کاهش حجم تصاویر

مرحله بعدی در بهینه سازی تصاویر  تگ Alt است.  قبل ها موتور های جستجو فقط از طریق آلت تصاویر متوجه موضوع آن میشدند اما الان موتور های جستجو پیکسل به پیکسل تصاویر را تحلیل میکنند و متوجه موضوع تصویر میشوند. اما این از اهمیت آلت کم نکرده است و تاثیر ان همچننان پابرجاست. پیشنهاد ما در تنظیم الت تصاویر این است که کوتاه باشد و با یکبار مشاهده موضوع تصویر قابل درک باشد.  برای مثال بهترین تگ الت برای تصویر زیر میتواند ” پیتزا مخلوط خانگی با فلفل تند ” باشد. در بهینه سازی الت تصاویر سعی کنید نه بسیار کوتاه باشد نه بسیار طولانی .

 

بهینه سازی ساختار محتوا در سئوی داخلی :

یکی دیگر از فاکتور های مهم بهینه سازی ساختار  محتوا در سئو  داخلی است . استفاده صحیح از تگ های هدینگ و تقسیم محتوا به بخش های مختلف یک مهارتی است که هر نویسنده ای برای حرفه ای جلوه دادن محتوای خود و البته درک بهتر خواننده از محتوا و جلوگیری از سردرگمی به کار گرفته میشود.

در مقاله ها فقط یکبار از تگ ۱ استفاده کنید. عنوان های مهم را با تگ h2 و زیر عنوان هرکدام را هم با تگ های h3 و h4 به کار بگیرید. اینکار باعث میشود موتور جستجو درک بهتری از محتوا و اهمیت هر بخش از محتوا را داشته باشد. سعی کنید در عنوان ها کلمه کلیدی را به کار بگیرید. در هر عنوان حداقل یک تصویر استفاده کنید تا از خستگی کاربر جلوگیری شود.

ساختار هدینگ فقط در مقالات نیست. در صفحات دیگر مانند صفحات صالی هم باید رعایت شود . عنوان سایت با هدینگ ۱ و مقالات و محصولات با هدینگ ۲ و هر کدام از زیر مجموعه ها با  هدینگ ۳ و هر کدام از بخش های مرتبط را لینک سازی داخلی کنید . به مثال زیر توجه کنید.سئو چیست؟ | لینک سازی داخلی

آموزش سئو  خارجی سایت : تکنیک های Off page SEO

نیمه دیگری از تکنیک های سئو , سئوی خارجی یا همان off page SEO است. به تمام اقدامات خارج از سایت مانند بک لینک , توزیع و باز نشر محتوا , فعالیت در شبکه های اجتماعی  و… سئوی خارجی میگویند.

دریافت بک لینک یا لینک بیلدینگ خارجی :بک لینک در بهینه سازی سئو

دریافت بک لینک به این معنی است که از سایت ها و صفحات دیگر به وبسایت ما لینک داده شود که به اصطلاح بک لینک یا لینک سازی خارجی گفته میشود.  لینک ها اهمیت ویژه ای برای موتور های جستجو دارند. در مقاله نحوه کارکرد موتور های جستجو توضیح دادیم که موتور های جستجو از لینک ها مانند ایستگاه در مترو برای مسیر یابی و کشف محتوای جدید استفاده میکنند. وقتی یک صفحه لینک خارجی میگیرد اعتبار آن صفحه افزایش میبابد البته با یکسری شروط که در مقاله چگونه بک لینک بسازیم کامل توضیح ارائه خواهیم داد.

میزان محبوبیت در شبکه های اجتماعی :

گوگل به وبسایت هایی که محبوب هستند و اعتبار دارند و نیاز کاربر را رفع میکنند رتبه فوق العاده ای میدهد. محبوبیت در شبکه های اجتماعی با لینک هایی که از صفحات دریافت میکنید مشخص میشود. بنابراین با فعالیت در شبکه های اجتماعی با یک تیر دونشان میزنید. هم محبوبیت خودرا افزایش میدهید و هم وبسایت خودرا شناخته تر میکنید.

رفتار کاربران در صفحات شما تعیین کننده جایگاهتان در نتایج! :

مفید بودن محتوا و محبوبیت همانطور که گفتیم اهمیت ویژه ای برای گوگل دارد. اما گوگل محتوای بی کیفیت را چگونه تشخیص میدهد؟ با رفتار کاربران در صفحات و یکسری آمار هایی که به هم ربط دارند مانند بانس ریت. بانس ریت یعنی میزان افرادی که وارد صفحه تان شده اند و بدون هیچ واکنشی خارج شده اند و این نشان دهنده این است که کاربر از محتوا راضی نبوده است. اگر میزان بانس ریت بالا باشد بی شک جایگاهتان را از دست میدهید و یا میزان ماندگاری کاربران در سایت یکی دیگر از فاکتور های محبوبیت وبسایت در نزد کاربران است. کاربری که مدت طولانی در یک صفحه را سپری میکند  , به این معنی است که کاربر از محتوا راضی است.

نتیجه گیری :

بهترین روش برای سئو و بهینه سازی سایت به کار گیری تکنیک های کلاه خاکستری و کلاه سفید است و نتیجه گیری و بهینه سازی سئو لازمه صبر و بهینه سازی به صورت مداوم است. تمام سئو این نیست و در مقاله های بعدی به طور مفصل به سئو بخش های مختلف سایت (سئو داخلی و سئو خارجی ) میپردازیم . لینک دانلود لیست بهینه سازی را هم در زیر میتوانید مشاهده کنید. موفق باشید.

 

حساب کاربری ویژه داشته باشید!
مشاهده پنل ها
بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!
ارسال دیدگاه

تاریخ عضویت :

طراح وب , دانشجو , نویسنده و مترجم ...
خبرنامه آرتا وردپرس

با عضویت در خبرنامه آرتا وردپرس، ایمیل مفید در زمینه وردپرس دریافت کنید

چند لحظه صبر کنید...

باموفقیت ثبت شد!

*
*

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.

ساخت حساب کاربری